Po-Pá 7:00 - 15:00

/
/
Nová Zelená Úsporám

Nová Zelená Úsporám

Nová Zelená Úsporám představuje řešení pro energetickou efektivitu a udržitelnost a to s významnou finanční podporou pro bytové a rodinné domy. Zastřešují vše od zateplení fasády až po instalaci solárních panelů nebo tepelných čerpadel. V rámci programu Nová zelená úsporám příspěvek na tepelné čerpadlo činí až 140 000 Kč. Výše dotace je závislá dle provedeného opatření. Hlavním cílem je zlepšit stav životního prostředí a snížit produkcí škodlivých emisí. 

Od září roku 2023 NZÚ přináší navýšení velké části dotací až o 30% a v závislosti na využitých opatřeních lze pokrýt až 50% výdajů na renovace. Přes to, že se dotace zabývá také bytovými domy (např. v rámci SVJ), tento článek bude pojednávat hlavně o rodinných domech ve spojení s tepelnými čerpadly. 

Využití Nová Zelená Úsporám v rámci tepelného čerpadla

Jak již bylo uvedeno, NZÚ dokáže pokrýt až 50% výdajů. V rámci změn, které se v září 2023 týkaly tohoto dotačního programu, lze dle nových podmínek podporu čerpat i při přechodu z vytápění starým plynovým kotlem. Ten musí být starší 20 let od data výroby na štítku, výměnu lze poskytnout pouze pro rodinné domy, splňující požadavky na energetickou náročnost budovy (třída A – D).  Nově již není potřeba dokládat projektové dokumentace na výměnu starého zdroje vytápění.

Na co lze dotaci čerpat?

  • Na výměnu kotle na pevná paliva nesplňujícího 3., 4. a 5. emisní třídu 
  • Na výměnu lokálních topidel sloužících jako hlavní zdroj tepla pro vytápění
  • Na výměnu elektrického vytápění 
  • Na výměnu plynových kotlů a plynových topidel starších než 20 let – NOVĚ

Co nabízí Nová Zelená Úsporám?

Dle uvedených informací, které jsou dostupné na webu novazelenausporam.cz jsme sestavili následující tabulku, zobrazující opatření a její výši dotace.

Označení pro  podoblast C.1Podporovaná opatření – typy zdrojůJednotková výše podpory [Kč]
TCA/TCA+Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch (klimatizace, která umí také topit)60 000 / 80 000
TCVTepelné čerpadlo vzduch-voda pro vytápění80 000
TCV+Tepelné čerpadlo vzduch-voda pro vytápění a přípravou teplé vody100 000
TC+FVTepelné čerpadlo vzduch-vzduch nebo vzduch-voda pro vytápění a ohřev vody s podporou FV140 000
TCK/TCK+Tepelné čerpadlo země-voda nebo voda-voda120 000 / 140 000

Tepelná čerpadla typu vzduch-voda, země-voda a voda-voda musí mít energetickou třídu A++ pro nízkoteplotní nebo středněteplotní aplikace vytápění.

Aktuální podmínky Nová Zelená Úsporám

Zpracování žádostí probíhá skrze agendový informační systém SFŽP, dotaci podává žadatel nebo zplnomocněná osoba ( firma, která provedla montáž čerpadla ). Pro podání žádosti budete potřebovat tzv. elektronickou identifikaci (Identitu občana nebo bankovní identitu). Dotaci můžete žádat i zpětně na realizace fakturované od 1.1.2021 a žádat mohou jak fyzické, tak právnické osoby – tedy i firmy. 

Kdo může o dotaci žádat? Vlastník nebo spoluvlastník nemovitosti (rodinného domu, bytové jednotky nebo trvale obývaného rekreačního objektu s trvalým pobytem minimálně 2 roky). Pro úspěšné vyřízení dotace je potřeba doložit fotodokumentaci provedeného opatření a veškeré potřebné dokumenty. V případě, že se rozhodnete využít programu Nová Zelená Úsporám, jsme schopni všechny potřebné dokumenty zajistit a vše zařídit za vás.

Další články

Nová Zelená Úsporám

Číst dále >>

Nová zelená úsporám light

Nová Zelená Úsporám Light jako příležitost pro každého

Číst dále >>

Je tepelné čerpadlo hlučné?

Číst dále >>

Potřebujete pomoci?

Pro veškeré dotazy týkající se získávání dotací na tepelná čerpadla a klimatizace nás neváhejte kontaktovat. Naši odborníci jsou připraveni vám pomoci s navigací v procesu získání finanční podpory a výběrem nejlepšího řešení pro váš domov či podnik.