Setkáváme se velice často s otázkou, zda-li je tepelné čerpadlo hlučné. V tomto článku se podíváme na tepelná čerpadla vzduch-voda a jaké má jejich umístnění vliv na celkovou hlučnost. Kde tedy tento typ tepelného čerpadla instalovat, aby na nás nevyběhl naštvaný soused? Pojďme si toto téma rozebrat podrobněji.
Je obecně známo, že vývoj technologií jde raketově vpřed a tepelná čerpadla v tomto ohledu rozhodně nezaostávají. Protože ještě pár let zpět prakticky tepelná čerpadla neexistovala, firmy využívaly klimatizací, která mají skoro totožný princip fungování, a vydávaly je za tepelná čerpadla. To s sebou neslo mnoho nevýhod.
Jako první je fakt, že tyto zařízení nejsou stavěné stejně, jako tepelná čerpadla. Účinnost těchto systémů je v teplotách kolem nuly mizerná. To v praxi znamená, že když teplota klesla pod 5°C, nebyli jste schopní docílit nastavené teploty a zařízení dohánělo tyto ztráty zvýšením výkonu. Nejen že se elektroměr točil jako vrtulník, ale jednotka dělala prostě řečeno rámus. Trápila se.
To ruku v ruce se špatným umístěním mohlo vést k abnormálnímu hluku, který rušil nejen vás, ale častokrát i sousedy. Pakliže vám venkovní jednotku nějaká šikovná firma umístila kolem zdí domu a před ní byl ještě nějaký objekt, zvuk se tak mohl klidně odrážet, což způsobilo nadměrnou hlučnost.
Hlučnost a hygienické předpisy
Teď již tedy víme, že nainstalovat klimatizaci místo tepelného čerpadla nedává smysl. Peníze neušetříte a ještě budete řešit spory se sousedem. Ten může v krajním případě zavolat na krajskou hygienu. V tomto případě doložíte technické podklady a započne měření hlučnosti.
Měření se provádí v oblasti do vzdálenosti 2 metrů od stavby pro bydlení. V případě, že se v sousedství nachází stavební parcela, může být požadováno měření na hranici tohoto pozemku.
Nařízení vlády č. 272/2011 Sb. definuje, že hlučnost přes den nesmí přesahovat 50 dB(A) a v noci 40 dB(A). V případě zjištění tónové složky, musíme limit snížit o 5 dB. To v drtivé většině případů znamená to, že instalační firma musí přemístit venkovní jednotku na vhodnější místo.
Dalším řešením je instalace protihlukového krytu, který bohužel přímo zasahuje do výkonu zařízení a je drahé. Tímto zhoršujeme pracovní podmínky zařízení a celá návratnost investice se prodlužuje.
Kde umístit tepelné čerpadlo, aby nebylo hlučné?
Z praxe víme, že nejhorší umístění je přímo na stěnu budovy, kde jsou tepelná čerpadla opravdu hlučná. Při běhu kompresoru dochází v některých frekvencích k přenosu vibrací rovnou do budovy, což je velice nepříjemné a rušivé. Doporučujeme tedy umístit jednotku na zem i za cenu delšího vedení, aby k těmto vibracím nedocházelo.
Dalším faktorem jsou zdiva. Nejlepší možnou volbou je instalace do otevřeného prostoru, kde se hluk rozptýlí a nemá se od čeho odrážet. Před jednotku rovněž nedoporučujeme instalovat žádné zábrany.
Každá montáž je individuální, a proto je vždy nejlepší provést konzultaci, kterou nabízíme ZDARMA zde. Tak můžeme vždy zajistit, že jednotka vyhoví nejen standardům hlučnosti, ale také vašim požadavkům.